Co na chaber bławatek w owsie

Są gatunki chwastów, które wyrobiły sobie całkiem dobrą markę w pewnych kręgach i bynajmniej nie są postrzegane jako szkodniki. Doskonały przykład takiej rośliny stanowi chaber bławatek, który od lat jest bardzo cenionym surowcem w produkcji kosmetyków oraz leków ziołowych. Znany jest ze swoich właściwości łagodzących i tonizujących wrażliwą skórę. Bywa często wykorzystywany przy wyrobie hipoalergicznych środków czystości, na przykład płynów do higieny intymnej dla pań. Chaber bławatek często uprawia się w przydomowych ogródkach z uwagi na jego niezwykłą urodę.

Jednak są ludzie, którym chaber spędza sen z powiek. Mamy tu na myśli rzecz jasna rolników. Jak już wspomnieliśmy, chaber bławatek na polu uprawnym jest chwastem – i to bardzo dokuczliwym. Potrafi się rozwijać w szybkim tempie, bardzo skutecznie konkuruje ze zbożami o składniki odżywcze zawarte w glebie, czym przyczynia się do stopniowego marnienia uprawianych roślin.

Do gatunków najbardziej narażonych na jego aktywność należy owies, który jest zbożem umiarkowanie odpornym i potrzebuje wolnego od chwastów pola, aby móc właściwie wegetować. Oznacza to, że należy zastosować oprysk herbicydem. Rolnicy z doświadczeniem w uprawie owsa dobrze wiedzą, po jaki arsenał środków trzeba sięgnąć, aby skutecznie pożegnać się z chabrem bławatkiem. Najlepiej jest zastosować oprysk tuż po wysiewie, jesienią i powtórzyć go na wiosnę, w fazie pierwszych liści.