Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach

Rolnik, który pozwoli chwastom na rozwój w uprawianych zbożach, musi liczyć się z poważnymi problemami. Od pewnego momentu pokonanie chwastów w łanach nie jest już możliwe, dlatego szalenie istotne jest, aby zahamować ich wzrost na bardzo wczesnym etapie. Kiedyś usuwanie chwastów odbywało się albo poprzez ich ręczne wyrywanie, albo poprzez bronowanie. Ten drugi sposób nadal jest wykorzystywany, ale niewiele jest sytuacji, w których odnosi on pożądany skutek. Tutaj kłania się zastosowanie oprysku.

Efektywny oprysk chwastobójczy powinien odbywać się jesienią. To moment, w którym dokonujemy wysiewu zbóż ozimych, a takie są uprawiane przez dużą część gospodarzy. Herbicydy to związki chemiczne, których zadaniem jest eliminacja chwastów. Przeważnie są silnie skoncentrowane, co znacznie podnosi ich efektywność. Zazwyczaj silniejsze preparaty są wykorzystywane do niszczenia chwastów o wyższym stopniu odporności.

Dla najlepszych rezultatów oprysk należy przeprowadzić bezpośrednio po siewie lub w momencie, gdy rośliny zaczynają wschodzić. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego środka, ponieważ producenci komponują mieszanki pod kątem różnych grup chwastów. Nim podejmiemy decyzję o oprysku trzeba zapoznać się z dokumentacją poszczególnych preparatów. Na ich opakowaniach znajdują się informacje o tym, kiedy stosować oprysk, w jakiej proporcji i na jakie chwasty jest on pomocny. Rzecz jasna należy dysponować specjalnym sprzętem do opryskiwania zbóż, ponieważ jedynie wówczas można liczyć na optymalną efektywność.