Opryskiwanie chwastów wrażliwych

Świat chwastów jest bardziej złożony niż nam się wydaje i wcale nie tak łatwo się po nim poruszać. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje oraz gatunki tych szkodliwych roślin muszą być poddane działaniu określonych środków. Herbicydy musimy zawsze dobierać punktowo, tak aby poradziły sobie z tymi chwastami, które akurat pojawiły się na naszym polu. Sporą grupę chwastów, z jaką mają do czynienia rolnicy, stanowią tak zwane chwasty wrażliwe. Zwalczanie tych roślin jest stosunkowo łatwe.

Podstawowym orężem jakim dysponuje rolnik mierzący się z problemem chwastów, jest oprysk. Metody mechaniczne, które dominowały na polach dawniej, przeważnie nie dają oczekiwanego rezultatu. Czasami bronowanie daje pewne efekty, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie, które można by zaliczyć do trwałych. Współczesne techniki upraw rekomendują stosowanie środków chwastobójczych, których do dyspozycji mamy wiele. Gdy naszym celem są chwasty wrażliwe, również nie będzie kłopotu z doborem.

W sklepach czeka bowiem sporo ciekawych ofert. Dostępne w sprzedaży herbicydy mają postać skoncentrowanych płynów, na bazie których przygotowuje się wodny roztwór do oprysku. Informacje na temat proporcji są zawsze podane przez producenta. Sam oprysk można wykonać za pomocą opryskiwacza polowego lub ręcznego (w przypadku małych powierzchni uprawnych).