Środki chwastobójcze na polach

Rolnik, który chce dobrze zarobić po żniwach musi wykazać się troską o posiadane uprawy. Rzecz niby oczywista, ale w praktyce wygląda to różnie. Część gospodarzy ponosi co roku niemałe straty, których łatwo dałoby się uniknąć stosując się do najbardziej podstawowych zasad profilaktyki.

Większości chorób roślin można efektywnie zapobiegać. Walka z pleśnią czy grzybami jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, albowiem w sklepach dostępnych jest wiele preparatów, których można użyć do poprawy bezpieczeństwa upraw. Chronić trzeba je przed rozmaitymi zagrożeniami i nie mamy na myśli wyłącznie grzybów tudzież innych drobnoustrojów.

Bardzo groźne są chwasty, które stanowią naturalnego wroga w zasadzie wszystkich hodowanych w Polsce zbóż oraz większości roślin jadalnych. Choć chwast sam w sobie nie musi być szkodliwy dla człowieka, a nierzadko bywa nawet źródłem zdrowia (wiele chwastów tradycyjnie wykorzystuje się w ziołolecznictwie), to z punktu widzenia gospodarstw rolnych to niebezpieczny przeciwnik. Można sobie z nim jednak poradzić.

Rolnicy mają dziś szeroki dostęp do specyfików, które mogą efektywnie zwalczać chwasty na polach. To herbicydy, a więc mieszanki chemiczne skomponowane w taki sposób, aby eliminować konkretne rodzaje chwastów bez wyrządzania szkody uprawom. Kiedyś rozwiązania te były bardzo niedoskonałe i potrafiły równie skutecznie niszczyć chwasty, jak i niemałe połacie zbóż. Obecnie takie sytuacje należą do rzadkości, ponieważ technologia poszła mocno naprzód, a naukowe osiągnięcia coraz częściej są sojusznikiem rolników.